Školní Jídelna Dolní Břežany

Jídelna základní školy

Ovoce a mléko do škol

Evropský projekt Ovoce do škol byl spuštěn ve školním roce 2009/2010 s cílem podpořit zdravé stravovací návyky dětí a zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny.
V souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 došlo ke změně názvu tohoto projektu na Ovoce a zelenina do škol. Přidáním zeleniny do názvu projektu se tak poukazuje na její nezastupitelný význam ve výživě a na skutečnost, že i dodávky zeleniny jsou neodmyslitelnou součástí projektu.

Základním cílem celého projektu „Ovoce a zelenina do škol“ je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti dětské obezitě.

Cílem projektu Mléko do škol je podpora zdravé výživy a zvýšení spotřeby mléka a mléčných výrobků. Tento projekt je určen žákům základních škol, včetně přípravných tříd základních škol nebo přípravného stupně základních škol speciálních.

Projekty jsou určeny pro žáky 1. i 2. stupně.

Výrobky (ovoce a mléko) jsou dodávány přímo do školy, která uzavře smlouvu s některým ze schválených dodavatelů. Žáci si výrobky vyzvedávají zdarma ve své škole, kam jsou dodávány pravidelně po předběžné dohodě se školou, a to 2x měsíčně.

Happy Snack automat

Nápojové automaty

V budově školy je k dispozici několik nápojových automatů:

  • 2 nápojové automaty (v nabídce jsou balené ochucené i neochucené minerální vody a džusy)
  • 2 automaty na kávu (v nabídce je kapučíno, čaj, kakao, čokoláda) – děti nemají přístup ke kofeinovým nápojům
  • 2 mléčné automaty Happysnack se školním dotovaným programem Školní mléko a zdravými svačinami (v nabídce jsou neochucená i ochucená mléka, jogurty apod.)

Děti mají svou kreditku, kterou si průběžně dobíjí libovolnou finanční částkou, a s pomocí této kreditky si vybírají zdravé svačinky podle potřeby.

Rodiče mají možnost kontrolovat stav kreditního účtu na této adrese.

Poťouchlá sváča

Poťouchlá sváča

Od 1. dubna 2019 jsme navázali spolupráci s regionální firmou, kterou před pěti lety založila maminka tří dětí, paní Eva Vojtěchová z Černošic. Když se její děti začaly stravovat jinde než doma, zajímalo ji, co vlastně přes den jedí a jaký to má důsledek pro jejich vývoj. Odtud už byl jen krůček k založení úspěšného projektu „Poťouchlá sváča“, jehož cílem je nabídnout dětem dobré a vyvážené svačinky přímo ve škole a zároveň ušetřit rodičům v ranním shonu trochu času. Zvláštní název je inspirován dětskou knihou černošického spisovatele Miloše Kratochvíla Modrý Poťouch. V současné době firma plánuje změnu názvu na „Sváča bez obalu“, přičemž všechny svačinky by měly být od nového školního roku balené do vratných obalů.

A jak to celé funguje?

Stačí se zaregistrovat na www.potouchlasvaca.cz, vložit kredit a následně už je možné si vybírat a objednávat.  Objednávat můžete už nyní, a to na jednotlivé vybrané dny nebo třeba i na celý měsíc dopředu.

Každý den je možné si vybrat zhruba z  pěti druhů svačin a nápojů, které se připravují vždy v ranních hodinách a o hlavní přestávce jsou pak rozdávány přímo dětem. V naší škole bude výdejním místem hala ve staré budově.

Věříme, že budete s nabízenou službou spokojeni a děti budou o přestávkách chutně a zdravě mlsat.

Poťouchlá sváča